Aydınlatma da renk sıcaklığı tercihleri nasıl olmalıdır?

Bu gönderiyi paylaş

Aydınlatma da renk sıcaklığı tercihleri nasıl olmalıdır?

Renk sıcaklığı (CCT), ışık kaynağı tarafından yayılan görünür ışığın rengini gösterir. Işık kaynağının rengini derecelendiren ve tanımlayan bir ifadedir.
Metal bir nesneyi ısıtdığınızda, nesnenin parladığını görürsünüz. Nesne ısıtıldığında, sıcaklığına bağlı olarak turuncu, sarı ve mavi gibi çeşitli renklere geçer. Renk sıcaklığı, ışık kaynağına yakın bir renk tonunu yakalayan siyah gövdenin Kelvin sıcaklığıdır.

Kelvin, santigrat gibi, sıcaklığı belirleyen uluslararası bir birimdir. Santigrat derecesinden farklı olarak sıfır noktası mutlak sıfır – 273.15 ° Cal. Aşağıdaki formülle, sıcaklığı santigrat dereceye dönüştürmek mümkündür.

[K] = [° C] + 273.15

Renk sıcaklığı birimi Kelvin’dir. Kelvin’in sembolü “K” dır Örneğin; 3000 K, 4500 K, 6000 K şeklinde kullanılır.

Renk sıcaklığı kavramı aydınlatma, fotoğrafçılık ve yayıncılık gibi alanlarda kullanılır. Aydınlatma sektöründe beyazın renklerini sınıflandırmak için renk sıcaklığı kullanılır. Kelvin birimi kullanılan bu değer, ışığın rengi turuncuya döndükçe azalır ve maviye yaklaşır. Yaygın renk sıcaklıkları 1000 K – 12000 K aralığındadır.

Renk sıcaklığı seçimi
Aslında, Kelvin olarak ifade edilen renk sıcaklığı, kullanıcı için fiziksel ısı ile ilgisi yoktur. Aksine, yaz aylarında, güneşin parlak mavi ışıkları etkili olduğunda, gün ışığının renk sıcaklığı soğuk beyaz olarak tanımlanır. Mum ışığında turuncu-sarı veya sarı ışık, sıcak beyaz dediğimiz şey. Yapay ışık kaynaklarındaki renk sıcaklığı genellikle 2500 ila 8500 kelvin derece arasındadır.

Sıcak beyaz ışık (2500-3300 Kelvin)
2500 – 3300 kelvin renk sıcaklıkları sıcak ışık olarak kabul edilir. Kırmızı, turuncu, sarı ve kahverengi, evlerde yaygın olarak kullanılan toprak tonu renkleridir ve bu mekanlara uygun sıcak ışık renkleri sunar. Sıcak ışık genellikle soğuk ışıktan daha yumuşaktır, iyi görüş ve rahat bir atmosfer sağlar. Yatak odaları ve yaşam alanlarında kullanılır.

Doğal beyaz ışık (4000-4500 Kelvin)
Sıcak ışık genellikle evlerde kabul edilmesine rağmen, bazı insanlar doğal beyaz ışığı tercih eder. Doğal beyaz ışığın renk sıcaklığı 4000 – 4500 kelvin’dir. Yeşil, beyaz ve mavi tonlarında dekore edilmiş ortamlarda doğal beyaz ışık tercih edilir. Bireyler ve çalışanlar için enerjik ve canlandırıcı bir hava yarattığı için ofislerde ve ev ofislerinde tercih edilir.
Aynı zamanda, 4000 – 4500 ışıkta Kelvin renk sıcaklığı bize ayrıntı görmemizi ve nesnelerde kusurları görmemizi kolaylaştırıyor. Bu nedenle, temizliğin önemli olduğu mekanların aydınlatılmasında kullanılır.

Soğuk beyaz ışık (5000-6500 Kelvin)
Teknik olarak 5000 – 6500 kelvin, yaz güneşinin kelvin derecesidir. 6500 kelvin ışıkta bulunan fazla mavi ışık nedeniyle gözümüz için risk oluşmaya başlar. Bu nedenle, bu ortamlarda uzun süre kalmamak gerekir. Soğuk beyaz ışık, çalışma ortamlarında, ofislerde, garajlarda, kuyumcularda, deri ve ayakkabı dükkanlarında, sergilerde ve spor alanlarında çalışma verimliliğini artırabilir.

Psikolojik olarak sıcak beyaz ışığın ortam sıcaklığından 1 ila 2 derece daha fazla hissedildiği bilinmektedir. Buna göre, satış istatistiklerine göre, kuzey ülkelerinde ekvatoral bölgeye yaklaştıkça sıcak beyaz ve soğuk beyaz ışık tercihi artmaktadır. Son bir not, uykusuzluk yaşıyorsanız, akşamları soğuk beyaz ışık seçmeyin, sevseniz bile, sıcak beyaz ışıkla aydınlatın.

Algı ve renk sıcaklığı arasındaki ilişki
Renk sıcaklığı, çevrede bir ambiyans yaratır, ve duvarlarınızı, mobilyalarınızı ve nesnelerinizi görünür kılmanıza yardımcı olur. Soğuk tonlu renklerle donatılmış bir yerde sıcak ışığın kullanılması renklerin soluk ve cansız görünmesine neden olabilir. Aksine, ılık ton renklerle donatılmış bir yerde soğuk ışık kullanılması doğru bir yaklaşım değildir. Bu nedenle, çevrenin görünümü aydınlatmanın kalitesine bağlıdır. Ortamdaki renkler, açık renk sıcaklığı seçimini dolaylı olarak etkiler. Akıllıca bir seçim, yalnızca ortamın ortamını değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda güzel bir görünüm yaratır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.